Azərbaycanın ixracı azalıb, idxalı artıb - SALDODA 8 MİLYARDA YAXIN AZALMA
2023-cü ilin 10 ayı ərzində (yanvar-oktyabr) Azərbaycanın xarici ticarət əməliyyatlarının cəmi həcmi 43 milyard 520 milyon 185 min dollar, o cümlədən, ixrac 29 milyard 345 milyon 994 min dollar, idxal 14 milyard 174 milyon 190 min dollar, saldo müsbət 15 milyard 171 milyon 803 min dollar təşkil edib.
Marja.az bu bardə Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2022-ci ilin 10 ayı ərzində Azərbaycanın xarici ticarət əməliyyatlarının cəmi həcmi 46 milyard 299 milyon 9 min dollar, o cümlədən ixrac 34 milyard 711 milyon 427 min dollar, idxal 11 milyard 587 milyon 582 min dollar, saldo müsbət 23 milyard 123 milyon 845 min dollar təşkil etmişdi.
Beləliklə, Azərbaycanın xarici ticarət əməliyyatlarının həcmi 6%, o cümlədən ixracı 15,5% azalıb, idxalı isə 22,3% artıb. Müsbət saldo isə 7 milyard 952 milyon 41 min dollar və ya 34,4% azalıb.