Ötən il dünya üzrə mərkəzi banklar tərəfindən 636 faiz qərarı açıqlanıb
2023-cü ildə dünya üzrə mərkəzi banklar tərəfindən 636 faiz qərarı açıqlanıb.
Marja.az xəbər verir ki, bu qərarlardan 351-i faiz dərəcəsini sabit saxlamaq, 196-sı artırmaq, 89-u isə endirmək məqsədi daşıyıb.
Bu banklar arasında ABŞ Federal Ehtiyat Sistemi (Mərkəzi Bank, FED) faizlərini 5,25-5,50 faiz aralığına qaldıraraq son 22 ilin səviyyəsinə çatdırıb.
Avrodan yerli valyuta kimi istifadə edən Avropa İttifaqına (Aİ) üzv ölkələrdə pul siyasətindən məsul olan Avropa Mərkəzi Bankının (ECB) ardıcıl və sürətli artımlarından sonra faiz dərəcəsi 2009-cu ildə bəri ən yüksək səviyyələrə çatıb.
İngiltərə Mərkəzi Bankı (BoE) ilə faizini Mart, May, İyun və Avqust aylarında keçirdiyi toplantılarda artıraraq son 15 ilin ən yüksək səviyyəsinə qaldırıb.
Fed, ECB və BoE, inflyasiyanı hədəflədikləri 2 faiz səviyyəsinə endirməyincə faiz dərəcələrinin yüksək qalacağına işarə ediblər.
Yaponiya Mərkəzi Bankı (BOJ) 2023-cü ildə çox aşağı faiz dərəcəsini saxlayıb və kövrək iqtisadi bərpanı dəstəkləməyə diqqət yetirib.
Dünyanın üçüncü ən böyük iqtisadiyyatını dirçəltmək üçün istifadə etdiyi müxtəlif kəmiyyət yumşaldıcı alətlər tətbiq edən BOJ, ötən il əsas faizini mənfi 0,1 faiz səviyyəsində sabit saxlayıb.
Ötən ilin birinci yarısında faizlərini artıran Azərbaycan Mərkəzi Bankı, ilin son rübündə faizlərini azaldıb.