Bazar dəyəri 26,5 milyard dollar oldu - Dropbox və Twitteri keçdi
Dünən Nyu York Birjasında onlayn musiqi proqramı "Spotify"in səhmlərinin investorlara ilkin kütləvi təklifi (IPO) baş tutub. "Marja" xəbər verir ki, şirkətin bazar dəyəri 26,5 milyard dollar olub.
"Spotify"in 1 səhmi 165,90 dollardan təklif edilib. Birja bağlananda səhmin qiyməti 149,60 dollaradək düşüb.
Nyu-York Birjası şirkətin səhmlərinə 132 dollar istinad qiyməti qoymuşdur. Bu qiymət ilə müqayisədə ilk gün "Spotify"in səhmləri 13% bahalaşıb. Bu nəticə ilə şirkətin bazar dəyəri də 26,5 milyard dollar olub.
Dropbox və Twitteri keçib
"Spotify"in IPO-su analitiklər tərəfindən müvəffəqiyyətli olaraq görülüb. Şirkətin birjaya çıxdığı ilk gündə çatdığı bazar dəyəri də Twitter və Dropbox kimi texnologiya şirkətlərini geridə yoyub.
Keçən ay IPO-su reallaşan Dropbox-un bazar dəyəri ilk gün təxminən 12 milyard dollar olmuşdu.
Sosial media nəhəngi Twitter-in 2013-cü ilin Sentyabr ayındakı İPO-sunda şirkətin bazar dəyəri ilk günün sonunda 11 milyard dollar idi.
Digər tərəfdən, mobil mesajlaşma tətbiqi "Snapchat"ı meydana gətirən "Snap" adlı şirkətin Mart 2017-dəki IPO-sunda isə şirkətin bazar dəyəri ilk günün sonunda təxminən 36 milyard dollar olmuşdu.