Apple səhmləri 7% ucuzlaşdı - 63 MİLYARD DOLLAR İTKİ
Nyu-York Birjasında çərşənbə gününü 177,84 dollardan bağlanmış Apple səhmləri ucuzlaşmağa başlayıb.
"Marja" xəbər verir ki, Cümə axşamı günü 2,8 faiz, dünən də 4,1 faiz ucuzlaşan şirkətin səhmləri, beləliklə, son 2 iş günündə 6,8 faiz dəyərdən düşmüşdür.
Həmin dövrdə şirkətin bazar dəyəri də 928,7 milyard dollardan 865,4 milyard dollara geriləyərək 63,3 milyard dollar itki baş verib.
Mütəxəssislər, Apple-a çip istehsal edən Tayvanın "Taiwan Semiconductor Manufacturing" şirkətinin cümə günü etdiyi açıqlamada, şirkətin mobil sektordan gələn tələbatın zəif olduğunu qeyd etməsinə diqqət çəkirlər.
Zəif çip tələbi səbəbilə Apple-ın son ağıllı telefonu modeli olan iPhone X satışlarının bu ilin ilk rübündə bazar gözləntilərindən aşağı olacağı ehtimalına işarə edən mütəxəssislər, bu səbəbdən investorların Apple səhmlərinə qarşı satış mövqeyi tutduqlarını bildirirlər.
Apple, bu ilin yanvar-mart dövrünə dair gəlir və mənfəətini Mayın 1-də açıqlayacaq.
Şirkət balanslarında, iPhone modellərinin ayrı-ayrı satış göstəriciləri yerinə bütün modellərin ümumi satış rəqəmlərinə yer verir.