Azərbaycanın idxalı kəskin artıb, saldo düşüb
2019-cu ilin yanvar-iyul dövründə Azərbaycanın xarici ticarət əməliyyatlarının həcmi 20 milyard 701 milyon 383 min ABŞ dolları təşkil edib.
“Marja” Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, 7 ayda idxalın məbləği 8 milyard 433 milyon 668 min dollar, ixracın həcmi 12 milyard 267 milyon 714 min dollar, saldo müsbət 3 milyard 834 milyon dollar təşkil edib.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2018-ci ilin yanvar-iyul dövründə Azərbaycanın xarici ticarət əməliyyatlarının həcmi 16 milyard 524 milyon 541 min dollar, o cümlədən idxal 5 milyard 776 milyon 222 min dollar, ixrac 10 milyard 748 milyon 319 min manat, saldo müsbət 4 milyard 2 milyon manat təşkil etmişdi.
İllik müqayisədə (ötən ilin 7 ayı ilə) idxal 42%, ixrac 14,1% artıb, saldo isə 4,2% azalıb.
İYULDA İXRACDA SIÇRAYIŞ
İyul ayında Azərbaycanın ixracı 2 milyard 288 milyon 251 min dollar təşkil edib. Bu, İyun ayı ilə müqayisədə 1,7 dəfə çoxdur. İyunda ixrac 1 milyard 358 milyon 574 min dollar təşkil etmişdi.
İyun ayı ilə müqayisədə İyulda idxal da artıb. Aylıq müqayisədə idxal 20% artaraq 1 milyard 417 milyon 438 min dollar təşkil edib.