Bu məhsulların ixracı 8 ayda Azərbaycana 180 milyon dollar valyuta gətirib
2021-ci ilin 8 ayı ərzində (yanvar-avqust) Azərbaycandan statistik dəyəri 145 milyon 65 min dollar olan 94 min 358 ton pambıq lifi ixrac edilib.
Marja Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2020-ci ilin 8 ayı ilə müqayisədə pambıq lifi ixracı dəyər ifadəsilə 1,9 dəfə, miqdar ifadəsilə 1,6 dəfə artıb. Ötən ilin eyni dövründə Azərbaycandan 77 milyon 629 min dollar dəyərində 58 min 165 ton pambıq lifi ixrac edilmişdi.
Həmçinin, 2021-ci ilin yanvar-avqust dövründə Azərbaycandan 35 milyon 88 min dollar dəyərində 12 min 249 ton pambıq iplik ixrac edilib. Ötən ilin eyni dövründə 11 milyon 307 min dollar dəyərində 5 min 489 ton pambıq iplik ixrac edilmişdi.
Pambıq lifi və pambıq iplik ixracı nəticəsində cari ilin 8 ayında Azərbaycana 180 milyon 153 min dollar xarici valyuta daxil olub.