Azərbaycandan polipropilen ixracından gəlir 46%, karbamid ixracından gəlir isə 49% artıb
Bu ilin avqust ayında Azərbaycan 9 milyon ABŞ dolları dəyərində ilkin formalı polipropilen ixrac edib.
Sənədə əsasən, bu, ötən ilin avqust ayı ilə müqayisədə 3,9 milyon ABŞ dolları və ya 76,5 % çoxdur.
2021-ci ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycan 75,9 milyon ABŞ dolları dəyərində ilkin formalı polipropilen ixrac edib ki, bu da 2020-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 24,1 milyon ABŞ dolları və ya 46,5 % çoxdur.
Polipropilen "SOCAR Polymer" MMC-nin illik istehsal gücü 184 min ton olan Polipropilen Zavodunda istehsal edilir. Zavodun açılışı 2018-ci il iyulun 18-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və İtaliya Prezidenti Sercio Mattarellanın iştirakı ilə olub. Həmin il oktyabrın 5-də polipropilenin ixracına başlanılıb.
“Azərpambıq” ixrac gəlirlərini 4 dəfədən çox artırıbÖtən ay Azərbaycan karbamid ixracından gəlirini 49 %-dək artırıb
Bu ilin avqust ayında Azərbaycan 11 milyon ABŞ dolları dəyərində karbamid ixrac edib. Bu, ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə 3,6 milyon ABŞ dolları və ya 48,6 % çoxdur.
Qeyd edək ki, azot gübrəsi Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının ərazisindəki “SOCAR Karbamid” zavodunda istehsal edilir. Zavod 2019-cu il yanvarın 16-da istifadəyə verilib, il ərzində 435 milyon kubmetr təbii qazdan xammal kimi istifadə etməklə 650-660 min ton karbamid istehsal etmək gücündədir. İstehsal həcminin 70 %-i ixrac üçün nəzərdə tutulub.