Coca-Cola-nın dəstəyi ilə növbəti ağacəkmə kampaniyası keçirilib - FOTOLAR
Coca-Cola şirkətinin dəstəyi, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) və İsrail Beynəlxalq İnkişaf Əməkdaşlıq Agentliyinin (MASHAV) tərəfdaşlığı ilə ağacəkmə kampaniyası keçirilib.
Novruz bayramı ərəfəsində keçirilən kampaniya Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin tələbələrinin və tərəfdaş qurumların nümayəndələrinin aktiv iştirakı ilə yekunlaşıb. Ağacəkmə kampaniyası çərçivəsində Universitetin Tədris-Təcrübə təsərrüfatı ərazisində 3400-dən çox meyvə ağacı əkilib.
Ağaclar üçün xüsusi damcı suvarma sistemi də qurulub. Kampaniya yaşıllıq zolağının genişləndirilməsi ilə yanaşı, suyun səmərəli istifadəsini də təmin edib.
Coca-Cola şirkətinin Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə ictimaiyyətlə əlaqələr və kommunikasiya direktoru Elşad Fərzəliyev həyata keçirdikləri ekoloji layihələr çərçivəsində 10 ilə yaxındır ki, müxtəlif ərazilərdə ağacəkmə kampaniyalarına dəstək olduqlarını bildirib:
“Coca-Cola Azərbaycanda yaşıllıq zolaqlarının mühafizəsi və bərpası istiqamətində müxtəlif ekoloji layihələr həyata keçirir. Şadıq ki, tərəfdaşlarımız sırasına Azərbaycan Dövləq Aqrar Universiteti də qoşuldu. İnanıram ki, ağacların əkildiyi bu ərazi tezliklə geniş yaşıllıq zolağına çevriləcək. Tərəfdaşlarımıza və kampaniyada iştirak edən hər kəsə təşəkkür edirəm”.
Qeyd edək ki, “Coca-Cola” Azərbaycan bundan əvvəl ADA Universiteti ilə birgə “Ağac ək, həyata hədiyyə et” layihəsini icra edib. Layihə Azərbaycanın müəyyən olunmuş ərazilərində təmiz su ehtiyatlarının qorunmasına və təchizinə nail olmaq üçün kütləvi meşəsalma və ağaclandırma məqsədilə təşkil edilib. 2014-cü ildən bəri keçirilən layihədə Bakı və ətraf ərazilərə 100 mindən çox ağac əkilib.