Liviya və Nigeriyada hasilatın azaldılması OPEC-in gündəmində olmayacaq
Liviya və Nigeriyanın neft hasilatlarını məhdudlaşdırmaları OPEC və digər neft ölkələrinin bu gün Sankt-Peterburqda keçiriləcək toplantısının gündəmində yer almayacaq. "Marja" xəbər verir ki, bu barədə Bloomberg məlumat yayıb.
Liviya və Nigeriya, daha yüksək səviyyələrdə hasilatlara ehtiyac duyduqlarını bildiriblər.
Məlumatın gizli qalması lazım olduğu üçün ad vermək istəməyən iki mənbə, Nigeriyanın, hasilatın gündəlik 1.8 milyon barreldə sabit saxladığı halda, hasilatın artmasını dayandırmağa hazır olacağını deyib.
Həmçinin mənbələr, Liviyanın, Dekabr ayı gəlməmişdən əvvəl gündəlik 1.25 milyon barellik hasilat hədəfinə çatana qədər istehsal məhdudlaşdırması barədə hər hansı bir razılığa gəlməyi planlaşdırmadığını bildirib.
Səudiyyə Ərəbistanı və Rusiyanın da daxil olduğu neft istehsalçısı ölkələr, istehsalın məhdudlaşdırması barədə əldə edilmiş beynəlxalq müqavilənin effektivliyini qiymətləndirmək üçün Sankt-Peterburqda toplaşacaq.
Bazar günü OPEC-in saytında verilən açıqlamaya görə, həftə sonu Səudiyyə Ərəbistanının enerji naziri Xalid Al-Falih, "qarşılaşılan çətinliklər da daxil olmaqla" istehsal planlarını Liviya və Nigeriyadan gələn nümayəndələrlə görüşüb.
Liviya və Nigeriyanın hər ikisi də, Yanvar ayında qüvvəyə minmiş hasilatın məhdudlaşdırması müqaviləsindən, daxili çətinliklərə bağlı olaraq istehsalı azad tutulub.
Brent nefti, Nigeriya, Liviya və ABŞ-da artan istehsalın OPEC və Rusiyanın da daxil olduğu müttəfiqlərinin Mart ayına qədər üzatdığı müqavilənin təsirini siləcəyi narahatçılığı ilə bu il 15% ucuzlaşıb.