Dünya bazarlarında dollar bahalaşır
Bloomberg Dollar İndeksində FED-in açıqlamaları, zəif Çin məlumatları və geosiyasi risklər səbəbiylə mart ayından bəri ən sürətli yüksəlişi qeydə alıb.ABŞ Mərkəzi Bankının (FED) üzvü Kristofer Uollerin açıqlamaları, Çin iqtisadiyyatı, xüsusilə ölkənin daşınmaz əmlak sektoruna dair zəif məlumatlar və Qırmızı dəniz ticarət dəhlizi ilə bağlı qeyri-müəyyənliklər dollara tələbi artırıb.
Marja.az xəbər verir ki, Bloomberg Dollar İndeksi çərşənbə axşamı 0,8 faiz artımla bağlanaraq mart ayından bəri ən sürətli yüksəlişini qeyd edib. İndeks çərşənbə axşamı 1237 bəndlə dekabrın 12-dən bəri ən yüksək səviyyədə bağlanıb və yeni ticarət günündə də yüksəlir.
Analitiklər, “Bazarlar FED-in faiz dərəcələrinin azaldılması ilə bağlı çox optimist olaraq qalır. Bu, geosiyasi risk və ya siyasi qeyri-müəyyənlik səbəbindən riskdən qaçmaq istənildikdə, dolları təhlükəsiz sığınacaq kimi artıracaq”,- şərh edirlər.