Geosiyasi gərginlik artdıqca neft bahalaşır
ABŞ-ın Yəməndəki Husilərin hədəflərinə qarşı yeni zərbələr endirməsi Yaxın Şərqdə gərginliyi artırdığı üçün neft qiymətləri yüksəlib.
Marja.az xəbər verir ki, çərşənbə günü enişlə bağlandıqdan sonra, Brent neftinin qiyməti 78 dolları, ABŞ xam nefti 73 dolları keçib.
Bakı vaxtı ilə saat 11:00-da Brent nefti 0,7% bahalaşama ilə 78,40 dollardan, ABŞ xam nefti isə 0,9% bahalaşma ilə 73,20 dollardan ticarət olunub.
ABŞ Mərkəzi Komandanlığının bildirdiyinə görə, Birləşmiş Ştatlar İranın dəstəklədiyi husilərin raket buraxılış qurğusunu vurub. Husilər bu qurğu ilə gəmilərə hücumlar edirdi.
Yəmən böhranı Qırmızı dəniz və Süveyş kanalı üzərindən tranzitin kəsilməsinə səbəb olub, gəmilərin bölgədən uzaqlaşması və daha uzun, alternativ yollardan istifadə etməsi ilə ticarət axını pozulub. Bayden administrasiyası qrupu yenidən terrorçular siyahısına salacaq.
Xam neft 2024-cü ilin ilk həftələrində bu il tələb artımının yavaşlayacağı və FED-in faiz dərəcələrini gözlənildiyindən gec azaldacağı ilə bağlı narahatlıqlar ilə əlaqədar olaraq düşmüşdü.
Analitiklər bildirir ki, Qırmızı dənizdəki vəziyyət genişlənərsə, qiymətlərdə qısamüddətli artım ola bilər.