Hindistan birjası Honq Konq birjasını keçib
Hindistan birjası Honq-Konq birjasını geridə qoyaraq dünyanın dördüncü ən böyük birjası olub.Qlobal kapital Çini tərk edir.
Marja.az xəbər verir ki, iqtisadi artım proqnozları və siyasi islahatları ilə investorların diqqət mərkəzinə çevrilən Hindistanda fond bazarının böyüklüyü ilk dəfə olaraq Honq-Konqu üstələyib.
Bloomberg-in tərtib etdiyi məlumatlara görə, Hindistan birjalarında ticarət olan səhmlərin ümumi bazar dəyəri bazar ertəsi gününün bağlanışına görə 4,33 trilyon dollara çatıb. Honq Konqun dəyəri isə 4,29 trilyon dollar səviyyəsində qalıb.
Bu, Hindistanı dünyanın dördüncü ən böyük fond bazarına çevirib.
Hindistan fond bazarının dəyəri dekabrın 5-də ilk dəfə olaraq 4 trilyon dolları ötüb. Bu bahalaşmanın təxminən yarısı son dörd ildə baş verib.
Hindistanda səhmlər sürətlə böyüyən pərakəndə investor bazası və güclü korporativ gəlirlər hesabına yaxşılaşır.
Dünyanın ən çox əhalisi olan ölkə olan Hisndisatn, böyük ölkələr arasında ən sürətlə inkişaf edən istehlak yönümlü iqtisadiyyatı sayəsində qlobal investorlar və şirkətlərdən kapital cəlb etməklə özünü Çinə alternativ kimi göstərmişdir.