Daha bir şirkətin bazar dəyəri 3 trilyon dolları ötdü
ABŞ-ın texnologiya nəhənglərindən olan Microsoft-un bazar dəyəri ilk dəfə 3 trilyon dolları keçib.Bir il ərzində səhmləri 68 faizdən çox dəyər qazanan Microsoft şirkətinin bir səhminin qiyməti bu gün 1 faizdən də çox artaraq 404,78 dollara çatıb. Beləliklə, Microsoft-un bazar dəyəri 3,01 trilyon dollara çatıb.
Marja.az xəbər verir ki, bu bazar dəyəri ilə Microsoft 3,03 trilyon dollarlıq bazar dəyəri olan Apple-dan sonra dünyanın ikinci ən dəyərli şirkəti olub.
Çərşənbə günü Microsoft-un səhmlərindəki bahalaşma, rəqəmsal yayım platforması Netflix-in dünən maliyyə nəticələrini açıqlamasından sonra texnologiya səhmlərinin bahalaşması ilə müşayiət olunub. Texnologiya səhmlərinin üstünlük təşkil etdiyi Nasdaq indeksi 1 faizdən çox dəyər qazanıb.
İlk dəfə 1986-cı ildə Microsoft-ın bazar dəyəri 1 milyard dollara çatmışdı.
"Microsoft"un səhmlərinin bahalaşması, son vaxtlar süni intellekt işlərinə diqqət yetirməsi ilə diqqət çəkib. İnvestorların Microsoft-un süni intellekt sərmayələrinə müsbət reaksiyası nəticəsində şirkətin səhmləri ilin əvvəlindən 7 faizdən çox bahalaşıb.
Analitiklər Microsoft-un məhsuldar süni intellektlə bağlı mövqeyinin daha da gücləndiyini və şirkətin yanvarın 30-da açıqlanacaq balansının investorların diqqət mərkəzində olduğunu qeyd ediblər.