Nvidia şirkətinə rəqim yaratmaq üçün 100 milyard dollarlıq layihə
Nvidia şirkətinə Yaponiyadan rəqib gəlir.
Marja.az xəbər verir ki, SoftBank Group-un qurucusu yapon iş adamı Masayoshi Son, Nvidia kimi şirkətlər ilə rəqabət apara biləcək yeni süni intellekt (Aİ) çip şirkətini qurmaq üçün 70 milyard dollar axtarır.
SoftBank Yaxın Şərqdəki institusional investorlardan təxminən 70 milyard dollar cəlb etməyi planlaşdırır. Qalan 30 milyard dolları isə SoftBank Group özü ödəyəcək. Xatırladaq ki, Softbank 2016-cı ildə çip şirkəti (prosessor təchizatçısı) Arm-ı satın almışdır.
Nvidia hazırda GPU çipləri ilə AI çip bazarında üstünlüyə malikdir. Bununla belə, süni intellekt prosessorlarına ehtiyacın artacağı proqnozlaşdırılır.
Digər xəbərlərə görə, OpenAI-nin rəhbəri Sam Altman da yeni AI çipi layihəsi üçün 5 trilyondan 7 trilyon dollara qədər vəsait toplamaq üçün Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindəki investorlarla danışıqlar aparır. OpenAI-nin səyləri xüsusilə diqqətəlayiqdir, çünki şirkət həm GPT modelləri ilə digər xidmətləri gücləndirmək, həm də ChatGPT kimi öz xidmətlərini gücləndirmək üçün generativ AI inkişafında liderdir.