Trump-dan sensasion Amazon çıxışı
ABŞ Prezidenti Donald Trump o gün olmasın ki, yeni bir sensasiyaya imza atmasın.
"Marja" xəbər verir ki, ABŞ Prezidenti Donald Trump, Twitter hesabından verdiyi açıqlamada, "Amazon, vergisini ödəyən pərakəndə satıcılara böyük zərər verir. ABŞ miqyasında qəsəbələr, şəhərlər və vilayətlər zərər görür və bir çox insan işindən olur" ifadəsini istifadə edib.
Trump-ın bu açıqlamasından sonra Amazon səhmləri bazarlar açılmadan əvvəlki erkən əməliyyatlarda 1.2 faiz düşüb.
MƏŞĞULLUĞU TƏHDİD EDİR
Satışdan nəqlə qədər etdiyi innovasiyalar ilə gündəmdə qalmağa davam edən elektron ticarət nəhəngi Amazon, bəşəriyyət tarixində 1 trilyon dollarlıq dəyərə nail olmağa ən yaxın şirkətdir.
Ancaq mütəxəssislər bu inkişafın bir əvəzinin olacağı barədə xəbərdarlıq edirlər. Nyu-York Universitetinin professoru Anindya Ghose daha əvvəl "Business Insider"a etdiyi açıqlamada, "Bu qədər bir böyümə vəziyyətində bir çox insan işindən ola bilər. Amazon fiziki mağazalarda istehlakçıların insanlarla məşğul olmasını istəmir". demişdi.
"Amazon Go" adı ilə ABŞ-ın Sietl əyalətində fəaliyyətə başlayan yeni sistemdə, müştərilər ehtiyac duyduqları malları alaraq hər hansı bir əməliyyat aparmadan mağazadan çıxa bilirlər. Bu da işçi qüvvəsinə olan ehtiyacı azaldır.