181 min nəfər xarici turist Azərbaycanda bütün xidmətlərdən narazı qalıb
"2023-cü ildə Azərbaycana səfər etmiş xarici vətəndaşlardan bütün xidmətləri qənaətbəxş hesab edənlər 1,2 milyon nəfər, narazı qalanlar isə 181 min nəfər təşkil etmişdir. Əcnəbi turistlərin 87%-i Azərbaycanda onlara göstərilən bütün xidmətlərdən razı, 13%-i narazı qalmışdır".
Marja.az xəbər verir ki, bu, ABB-nin "Rəqəmlərlə turizm: Azərbaycan turizm sektorunun statistik mənzərəsi” adlı hesabatında bildirilir.
Qeyd edilib ki, ən çox narazılıq doğuran xidmətlər, avtobusla sərnişin daşıma və ictimai iaşə xidmətləri olmuşdur.
2022-ci illə müqayisədə 2023-cü ildə ən çox narazılığı artan xidmət avtobusla sərnişin daşıma (4.8% artım), qənaətbəxşliyi artan sektor isə ictimai iaşə xidmətləri (2.3% artım) olmuşdur.
2023-cü ildə istirahət və əyləncə məqsədilə Azərbaycana gələn bir turist orta hesabla 1952 manat xərcləmişdir.
Azərbaycana səfər etmiş xarici vətəndaşların xərclərinin səfər məqsədlərində ən çox payı hər iki ildə də istirahət və əyləncə məqsədilə çəkilən xərclər tutur. Ötən il ilə müqayisədə ən çox xərc artımı da 1.2 mlrd. manatla istirahət və əyləncə məqsədlərində qeydə alınmışdır. Ölkəyə səfər edən xarici ölkə turistlərinin 2022-ci illə müqayisədə ən çox xərcinin artdığı səfər məqsədi isə 644 manatla müalicə məqsədi olmuşdur.
Qeyd edilib ki 2023-cü ildə Azərbaycana səfər edən əcnəbi və vətandaşlığı olmayan şəxslərin sayı 2022-ci ilə nəzərən 345 min nəfər artaraq 1 milyon 403 min nəfər təşkil etmişdir.