"Elektromobillər neftə tələbi 15% azaldacaq"
ABŞ-ın iri bankı "JP Morgan" (Cİ-pi Morqan), benzin mühərrikli maşınlardan elektrikli vasitələrə keçidin qlobal neft tələbini 15% azaldacağını bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, Banka görə, elektromobillər 2025-ci ildə qlobal bazarın 35%-nə hakim olacaqlar. 2030-a qədər bu nisbətin 48%-ə çatacaqdır. 2025-dən sonra üçün gözlənilən "partlayışın" baş verməsi halında qlobal neft tələbi 2035-ci ilə qədər 15 faiz azalacaqdır.
"JP Morgan" bildirib ki, elektrikli vasitələrin genişlənməsi daxili yanma mühərrikli avtomobillərə servis xidmətləri göstərənlər üçün də yaxşı gələcək vəd etmir. Digər tərəfdən, avtomobillər üçün ehtiyat hissələri və yağlar istehsal edən şirkətlər də bundan zərər görəcəkdir.
"JP Morgan" qeyd edib ki, elektrik enerjisilə işləyən avtomobildə hərəkətli hissə sayının 20, benzin motorlu avtomobillərdə isə 2 min ətrafındadır. Hərəkətli hissə sayının azalmasıxidmət xərclərini aşağı salacaqdır.