Neft, İsrailin İranın neft infrastrukturunu hədəfə almayacağı barədə xəbərdən sonra ucuzlaşır
İsrailin İranın xam neft infrastrukturunu hədəf alması ilə bağlı narahatlıqlar azaldığından neft ucuzlaşıb.Neft, İsrailin İranın xam neft infrastrukturunu hədəfə almaqdan çəkinə biləcəyi barədə xəbərdən sonra ucuzlaşıb və bu, hasilatın azalması ilə bağlı narahatlıqları azaldıb.
Marja.az xəbər verir ki, Brent markalı neft təqribən 3,5 faiz ucuzlaşaraq 74,75 dollara, ABŞ xam nefti isə 72 dollardan aşağı düşüb (Bakı vaxtı ilə saat 11:00-a olan məlumat).
"İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu Bayden administrasiyasına neft və ya nüvə obyektlərinə deyil, İrandakı hərbi obyektlərə hücum etməyə hazır olduğunu deyib", - "Washington Post" məsələ ilə tanış olan iki rəsmiyə istinadən yazıb.
Çin də daxil olmaqla əsas bazarlarda iqtisadi artımın yavaşlaması ilə bağlı narahatlıqlar da neft qiymətlərinin aşağı düşməsinə səbəb olur.
Xam neftin qiymətləri son həftələrdə sürətlə qalxmışdı. Çünki qlobal tədarükün təxminən üçdə birinə ev sahibliyi edən Yaxın Şərqdə vəziyyət, oktyabrın 1-də İrandan raket hücumuna görə İsrailin qisas alacağını vəd etməsindən sonra daha da gərginləşib.