9 ayda Gəncədə 451,1 milyon manatlıq sənaye məhsulu istehsal edilib
2024-cü il yanvar-sentyabr aylarında Gəncə şəhərində sənayenin vəziyyəti haqqında məlumatlar açıqlanıb.
Gəncə Şəhər Statistika İdarəsinin yaydığı məlumata görə, 2024-cü il yanvar-sentyabr aylarında Gəncə şəhərində fəaliyyət göstərən sənaye müəssisələri və fiziki şəxslər tərəfindən faktiki qiymətlərlə 451,1 milyon manatlıq sənaye məhsulu istehsal edilmiş və sənaye xarakterli xidmətlər göstərilmişdir. Məhsulun və xidmətlərin 95,9 milyon manatı yaxud 21,3 faizi dövlət sektorunun sənaye müəssisələri, 355,2 milyon manatı yaxud 78,7 faizi qeyri-dövlət sektorunun sənaye müəssisələri və fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan təsərrüfat subyektləri (fiziki şəxslər) tərəfindən istehsal edilmişdir.
Emal sektorunun müəssisələri tərəfindən 353,9 milyon manatı yaxud 87,0 faizi qeyri-dövlət sektoruna aid olmaqla 406,6 milyon manatlıq məhsul istehsal edilmiş və sənaye xarakterli xidmətlər göstərilmişdir. Bundan 90,8 milyon manat qida məhsulları istehsalı, 15,6 milyon manat içki, 204,4 milyon manat metallurgiya sənayesi məhsulları, 52,7 milyon manat avtomobil, qoşqu və yarımqoşquların istehsalı və 43,1 milyon manat digər məhsulların istehsalı təşkil etmişdir. Cari ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində 65,3 min ton un, 14,2 ton makaron, 188,3 min dekalitr araq, 103,1 min dekalitr şərab, 461 ədəd traktor, 225 ədəd MAZ yük avtomobili, 10643,9 ton emal edilməmiş alüminium ərintiləri (ilkin şəkildə), 881 ədəd elektron, 347386 ədəd mexaniki su və qaz sayğacları istehsal edilmişdir.
Elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı, bölüşdürülməsi və təchizatı sektorunun müəssisələri tərəfindən 2024-cü il yanvar-sentyab ayları ərzində 24,5 milyon manatlıq, su təchizatı, tullantıların təmizlənməsi və emalı sektorunda 19,0 milyon manatlıq məhsul istehsal edilmiş və xidmətlər göstərilmişdir.