Kredit bürosuna kiber hücüm
ABŞ-ın kredit bürosu şirkəti "Equifax", kiber hücumlar nəticəsində təxminən 143 milyon müştərinin məlumatlarının kənar şəxslər tərəfindən ələ keçirildiyini bildirib.
"Marja"nın məlumatına görə, şirkətdən bildiriblər ki, bu ilin may-iyul aylarında edilən kiber hücum nəticəsində müştərilərin şəxsi məlumatları ələ keçirilib.
Sızan məlumatlar arasında müştərilərin adları, sosial müdafiə nömrələri, doğum tarixləri və sürücü sənədlərinin olduğu bildirilən açıqlamada, təxminən 209 min istifadəçinin kredit kartı, 182 min istifadəçinin da şəxsiyyət məlumatlarının oğurlandığı bildirilib.
Mütəxəssislər, 324 milyon əhalisi olan ABŞ-da 143 milyon insanın şəxsi məlumatlarının kiber təcavüzkarların əlinə keçməsini ölkə daxilində böyük miqyaslı bir təhlükəsizlik qorxusu kimi qiymətləndirirlər. ABŞ-da hər beş nəfərdən ikisinin şəxsi məlumatlarının risk altında olduğuna diqqəti çəkilir.
"Equifax"in açıqlamasının ardından, şirkətin səhminin qiyməti Nyu-York Birjası bağlanandan sonra aparılan məhdud əməliyyatlarda 9,2% dəyərdən düşərək 129,62 dollara qədər geriləyib.