Avropada qazın qiyməti son 11 ayın ən aşağı səviyyəsində
Avropada təbii qazın qiymətləri 8 faiz azalaraq 33,5 avroya düşüb ki, bu da 2024-cü ilin mayından bəri ən aşağı səviyyədir.Avropada qaz qiymətləri bu həftəyə, ABŞ-ın ticarət tərəfdaşlarına tətbiq etdiyi gömrük rüsumları səbəbindən qlobal bazarlarda satış təzyiqinin dərinləşməsindən sonra kəskin enişlə başlayıb.
Marja xəbər verir ki, Avropanın təbii qaz ticarət mərkəzi olan TTF-də may ayı fyuçers müqavilələrində qazın meqavat-saat qiyməti əvvəlki bağlanışla müqayisədə təxminən 4% azalaraq 35 avrodan açılıb.
Açılışdan sonra qiymət 8%-ədək düşərək 33,5 avronu görüb. Bu, 2024-cü ilin mayından bəri ən aşağı səviyyədir.
Qiymətlərin kəskin enməsinə səbəb ABŞ prezidenti Donald Trampın ötən həftə açıqladığı tariflər və ölkələrin bu tariflərə necə reaksiya verəcəyi ilə bağlı qeyri-müəyyənliklərdir.
ABŞ-ın proteksionist ticarət siyasətinin iqtisadiyyatı yavaşlatacağına dair narahatlıqlar əmtəə qiymətlərinə mənfi təsir göstərir, qlobal iqtisadiyyatdakı yavaşlamanın enerji tələbatını azaldacağı ilə bağlı narahatlıqlar qiymət enişlərinə təkan verir.