BMW 2025-ci il üzrə gəlir proqnozunu aşağı saldı
Almaniyanın avtomobil nəhəngi BMW, Çin bazarında tələbin zəifləməsi və ABŞ tərəfindən tətbiq olunan idxal tariflərinin təsiri ilə 2025-ci il üçün gəlir proqnozunu aşağı yönlü yeniləyib.
Marja.az-ın məlumatına görə, Şirkətdən verilən açıqlamada qeyd olunub ki, əvvəlki il ilə müqayisədə vergi öncəsi qrup gəlirlərinin sabit qalacağına dair gözlənti artıq qüvvədə deyil və bunun əvəzinə yüngül azalma proqnozlaşdırılır. BMW avtomobil bölməsində kapital rentabelliyi (ROCE) proqnozunu 9–13% aralığından 8–10% aralığına endirib.
Gömrük vergisi geri ödənişində gecikmə
BMW-nin ABŞ və Almaniya orqanları ilə apardığı gömrük vergisi geri ödəmə prosesində gecikmə yaşanacağı da açıqlanıb. Şirkət bildirir ki, üç rəqəmli milyon avro həcmində geri ödənişlər 2025-ci il əvəzinə 2026-cı ildə həyata keçiriləcək. Bu gecikmə avtomobil bölməsində gözlənilən sərbəst nağd pul axınının 5 milyard avro səviyyəsindən təxminən 2,5 milyard avroya düşməsinə səbəb olacaq.
Şirkət həmçinin bildirib ki, qlobal iqtisadi şərait, ticarət gərginlikləri və Çin bazarındakı zəif tələbin gələcəkdə maliyyə vəziyyəti üzərində təzyiq yaratmağa davam edəcəyi gözlənilir.