ABB bu dəfə səhiyyə sektorunu araşdırdı!
ABB daha bir araşdırma-hesabatını ictimaiyyətlə bölüşüb. Bankın hazırladığı yeni hesabat səhiyyə sektoruna həsr edilib.
Hazırda dünya sürətlə artan xroniki və yoluxucu xəstəliklər, demoqrafik yaşlanma, institusional resursların məhdudluğu kimi ciddi çağırışlarla üz-üzədir. Ürək-damar xəstəlikləri, xərçəng və diabet kimi qeyri-yoluxucu xəstəliklərin genişlənməsi, peyvənd təminatındakı fasilələr və antimikrob müqavimətinin yüksəlməsi ölkələrin səhiyyə sistemlərinin dayanıqlılığını zəiflədir.
2050-ci ilə qədər bütün dünyada yaşı 60-dan çox olan əhali sayının 2 milyardı keçəcəyi gözlənilir. Bu da uzunmüddətli tibbi xidmətlərə və inkişaf etmiş diaqnostik imkanlara tələbatı kəskin artıracaq. Bu baxımdan Azərbaycanın səhiyyə sektorundakı vəziyyətin təhlili də çox aktualdır.
ABB-nin təqdim etdiyi hesabatda ölkəmizin demoqrafik göstəriciləri, səhiyyə xərcləri, insanların ömür müddəti, xəstəliklərdən ölüm səbəbləri, xəstə vətəndaşların sayı, müalicə-profilaktika xidmətləri və s. ilə bağlı detallı məlumatlar, sektorda aparılan islahatları dəstəkləyən təkliflər var.