Twitter işarə limitini artırır
Sosial media saytı Twitter, bir paylaşımda işarə sayının üst limitinin 140-dan 280-ə qaldıracağını bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, Twitter-dən edilən açıqlamada, İngilis, İspan, Portuqal və Fransız dillərindəki paylaşımlarda 140 işarə limitinin istifadəçilər üçün çətinlik yaratdığı qeyd edilib.
İngilis dilində paylaşımların 9%-nin 140 işarədən yüksək olduğuna diqqət çəkilən açıqlamada, buna qarşı Yaponca mətnlərin sadəcə, 0,4%%-nin 140 limitdən yüksək olduğu vurğulanıb.
Açıqlamada, Yapon, Çin və Korea dillərində tək bir xarakterlə İngilis, İspan, Portuqal və Fransız dilləri ilə müqayisədə iki qat daha çox məlumat paylaşıldığı qeyd edilib. İngilis dilində bir məlumt orta hesabla 34 işarəyə, həmin məlumat Yapon dilində isə orta hesabla 15 işarayə malik olur.
Twitter istifadəçilərinin özlərini daha yaxşı ifadə edə bilmələri üçün xarakter üst limitinin 280-ə çıxarılacağı bildirilib, Yapon, Çin və Koreca dillərinin bu yenilikdən xaric saxlanacağı qeyd edilib.