Trump və Respublikaçı liderlər vergi planını açıqlayacaq
ABŞ Prezidenti Donald Trump və Respublikaçı liderlər, uzun müddətdir gözlənilən vergi islahatı planını Çərşənbə günü açıqlayacaq.
"Marja" Blomberg-ə istinadən xəbər verir ki, vergi islahatında, müəssisələrin ödədiyi vergi dərəcələri azaldılacaq. Fərdi şəxslərin gəlirləri üçün vergi tavanının 35 faiz olması təklifi təqdim olunacaq, ancaq ən yüksək maaşlı insanların ödədiyi verginin daha yüksək olub-olmaması qərarını Konqres verəcək.
Plan ilə əlaqədar üç mənbə, "Bloomberg News"a etdikləri açıqlamada, korporativ verginin (mənfəət vergisi) indiki 35%-lik səviyyədən 20%-ə endiriləcəyini və müəssisələrə ən azı beş il üçün göstərdikləri kapital xərclərini dərhal silmə imkanı veriləcəyi bildirib.
Ağ Ev bu mövzuda açıqlama verməyib. Vergi planı ilə, fərdi şəxslərin gəlirlərinə 12 faiz, 25 faiz və 35 faiz olmaq üzrə üç fərqli vergi dərəcəsi tətbiq olunacaq. Bu an üçün tətbiq olunan 7 vergi dərəcəsinin hamısı bu səviyyələrdən yüksək olmaqla, ən yüksəyi 39.6%-dir.