IEA: Sentyabrda qlobal neft hasilatı artıb
Beynəlxalq Enerji Agentliyi (IEA), qlobal neft bazarı yenidən tarazlaşma işarələri göstərməyə davam etsə də, Sentyabr ayında dünya neft hasilatının ABŞ-ın istehsalındakı artımın təsirilə yüksəldiyini bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, IEA bu gün yaydığı hesabatda qlobal neft hasilatının Sentyabr ayında Avqust ayı ilə müqayisədə 90 min barel artaraq 97,5 milyon barel/gün olduğunu bildirib, istehsalın ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 620 min barel/gün qalxdığını qeyd edib.
Qlobal neft tələbi üçün 2017 artım proqnozunu 1,6 milyon barel/gün olaraq davam etdirən IEA, 2018-ci ildə isə tələbatda artımın 1,4 milyon barel/gün təşkil edəcəyini proqnozlaşdırıb.
IEA hesabatda, "OPEC-in hasilatının dəyişməyəcəyini və 2018-ci ilin dörd rübündən üçündə aşağı yuxarı eyni olacağını gözləyirik",- qeyd edilib.
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin məlumatlarına görə OPEC-in hasilatı Sentyabr ayında əvvəlki ayala müqayisədə 10 min barel artaraq 32,65 milyon barel olarkən, keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 400 min barel/gün aşağı düşüb.