Razində doğulmuş azərbaycanlının şirkəti 5,1 milyard qazandı - 86% ARTIM
Rusiyanın neft şirkəti Lukoil-in bu ilin yanvar-sentyabr dövründə əldə etdiyi xalis mənfəət, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 86,2 faiz artımla 298 milyard 300 milyon rubla yüksəlib.
"Marja" Lukoil-dən verilən məlumata istinadən xəbər verir ki, şirkətin bu ilin 9 aylıq dövründə faiz, amortizasiya və vergi öncəsi mənfəəti 11 faiz artaraq 607 milyard rubla qalxıb.
Şirkətin xalis mənfəəti isə bu dövrdə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 86,2 faiz artımla 298 milyard 300 milyon rubla (təxminən 5,1 milyard dollar) çatıb.
Şirkətin investisiyaları isə 4,6% artımla 373 milyard rubla, şirkətindövriyyəsi isə 11,7%-lik artımla 4 trilyon 274 milyard rubla yüksəlib.
Dünyanın ən böyük neft və qaz şirkətlərindən biri olan Lukoyl, qlobal neft istehsalının təxminən 2%-ni həyata keçirir.
Şirkət əslən azərbaycanlı olan Vahid Ələkbərova məxsusdur.Vahid Ələkbərov 1 sentyabr 1950-ci ildə Bakının o vaxtkı Razin qəsəbəsində anadan olmuşdur. Atası Yusif Ələkbərov müsəlman azərbaycanlı, anası isə rus kazak tayfalarından olan Tatyana Fyodrovna xristian idi