Dünyanın ən böyük qaz istehsalçısının mənfəəti 18% azalıb
Rusiyanın enerji şirkəti Qazprom-un bu ilin yanvar-sentyabr dövründə əldə etdiyi xalis mənfəət ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 18 faiz azalma ilə 581 milyard 800 milyon rubla enib.
"Marja" xəbər verir ki, şirkətin açıqlamasına görə, bu ilin 9 aylıq dövründə cəmi mədaxil (gəlir) 7,4 faiz artaraq 4 trilyon 640 milyard rubla çıxıb.
Şirkətin xalis borcunun bu dövrdə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 37%-lik artımla 2 trilyon 630 milyard rubla çıxdığı bildirilən açıqlamada, xalis mənfəətin isə bu dövrdə 18% geriləyərək 581 milyard 800 milyon rubla düşdüyü qeyd edilib.
Şirkətin Unicredit Bankı ilə də uzunmüddətli 700 milyon avroluq bir kredit müqaviləsi imzaladığına yer verilən açıqlamada, əmtəə qiymətlərindəki artımla üçüncü rüb xalis mənfəətinin isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 85 faiz artaraq 200 milyard 500 milyon rubla yüksəldiyi bildirilib.
Dünyanın ən böyük qaz istehsalçısı mövqeyində olan Qazprom Avropanın qaz ehtiyacının təxminən 30%-ni qarşılayır.