Avropa Valyuta Fondu yaradılacaq
Avropa Birliyi (AB) Komissiyası, üzv ölkələrin iqtisadi xilasetmə proqramlarını idarə edəcək 500 milyard avroluq Avropa Valyuta Fondunun (EMF) yaradılmasını təklif edib.
"Marja" xəbər verir ki, AB Komissiyası, Avropada iqtisadi birliyin möhkəmləndirilməsini qarşısına məqsəd qoyan yeni tələbləri ehtiva edən təklif paketini açıqlayıb.
Paketə görə, AB hüquqi çərçivəsində yaradılacaq EMF, Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) kimi fəaliyyət göstərəcəkdir.
EMF, maliyyə problemi yaşayan Avro Zonası ölkələrinə lazımi maliyyə dəstəyi təmin etmək üçün yaradılan Avropa Sabitlik Mexanizmi (ESM) üzərində "inşa" ediləcəkdir.
Ödəmə çətinliyi və ya maliyyə böhranı yaşayan üzv ölkələrə yardım edəcək EMF, Avro Bölgəsindəki bank və kredit təşkilatlarının çətin vəziyyətlərdən xilas edilməsi və ya ləğvi üçün istifadə edilmək üçün yaradılan Yeganə Həll Fonduna (SRF) dəstək verəcək kredit instansiyası kimi çıxış edəcəkdir.
EMF, ölkələrin iqtisadi xilasetmə və ya maliyyə dəstək proqramlarını bilavasitə müdaxilə edərək idarə edəcək. Bu ölkələrə təmin olunacaq kreditlər üçün geri ödəmə planlarını hazırlayacaq EMF, emissiya edəcəyi müxtəlif maliyyə alətləri ilə kapital bazarlarından vəsait də cəlb edə biləcək.
EMF-nin ilkin kredit verə bilmək gücü 500 milyard avro olacaq və lazım olarsa bu həcm artırılacaq.