ABŞ BMT-ni cəzalandırır - 285 MİLYON DOLLAR AZALDIR
ABŞ-ın Birləşmiş Millətlər Təşkilatında (BMT) Daimi nümayəndəsi Nikki Haley, 2018-2019-ci maliyyə ilində ABŞ-ın BMT üçün ayırdığı fondu 285 milyon dollar azaldacağını bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı yazılı bir açıqlama verən Haley, azaldılmanı "doğru istiqamətdə atılmış böyük bir addım" kimi səciyyələndirib.
Haley, "BMT-nin gücsüzlüyü və həddən artıq xərcləri məlumdur. Bundan sonra Amerikan xalqının comərdliyinin istismar edilməsinə və ya bunun nəzarətsiz qalmasına yol verməyəcəyik",- deyə bildirib.
2018-2019 maliyyə ilində BMT-nin büdcəsinə köçürəcəyi hissədən 285 milyon dollar azaltmaq qərarı verən ABŞ bu məsələdə hələ də ən çox töhfə verən ölkə mövqeyində qalır. BMT-nin bundan sonrakı ilk iki illik periodu əhatə edən 5,4 milyard dollarlıq büdcəsinin 3,3 milyard dollarını ABŞ ödəyir.
BMT-də ötən həftə keçirilən Qüds səsverməsi öncəsi həm ABŞ Prezidenti Donald Trump, həm də Nikki Haley, ABŞ-ın qərarına qarşı səs verəcək ölkələri "iqtisadi yardımları kəsməklə" təhdid etmiş, həmin təhdidlərə baxmayaraq layihə 9-a qarşı 128 bəli səsi ilə qəbul edilmişdi.