PAŞA Bankın dəstəyi ilə "Big Data Hackathon 2018" müsabiqəsi keçirilir
Azərbaycanın aparıcı korporativ bankı PAŞA Bankın dəstəyi ilə 29-30 iyun tarixlərində ADA Universitetinin Informasiya Texnologiyaları və Mühəndislik fakültəsi nəzdində fəaliyyət göstərən Data Analizi üzrə Tədqiqat Mərkəzi (CeDAR) tərəfindən texnoloji məsələlərin həlli üzrə mütəxəssislər arasında Big Data Hackathon 2018 müsabiqəsihəyata keçirilir.
Gənc mütəxəssislər arasında keçirilən bu müsabiqənin başlıca məqsədi “Böyük Verilənlər” (Big Data) təhlilləri vasitəsi ilə müəyyən biznes problemlərinin optimal həllinin tapılmasından ibarətdir. Big Data Hackathon 2018-in iştirakçıları biznes ehtiyacların qarşılanması üçün yaradılacaq məhsulun prototipin hazırlamaqla yanaşı, biznes mühitində onun rəqabətlilik potensialını da digər mütəxəssis və ekspertlərlə müzakirə etməkimkanları əldə edəcəklər.
PAŞA Bankın sədri Taleh Kazımovun sözlərinə görə yaxın 3 il ərzində Bank əsas səylərini öz biznes fəaliyyətinin transformasiyası və bütün məhsul və xidmətlərinin rəqəmsal kanallar vasitəsi ilə təşviq edilməsi üzərində cəmləşdirmişdir. Məhz bu baxımdan, Big Data Hackathon 2018 tədbirinin dəstəklənməsi və ekspert qismində müsabiqədə iştirak PAŞA Bank üçün böyük maraq və əhəmiyyət kəsb edir.
“Bazardakı mövqeyimizi “Rəqəmsal Sahənin Ən Arzuolunan İşəgötürəni” qismində müəyyən etməklə, PAŞA Bank nəinki gənc və bacarıqlı mütəxəssisləri Big Data təhlilləri vasitəsilə perspektivli texniki həllərin yaradılmasında dəstəkləməyi, eləcə də tərtib etdikləri texniki həllərin praktikada tətbiq edilməsi üçün lazımi şəraiti yaratmağı qarşısına məqsəd qoymuşdur. Əminəm ki, bu növ tədbirlərdə iştiraka maraq proqram təminatı tərtibatçıları, biznes icmasının nümayəndələri, eləcə də yeni texnologiyaların biznes mühitində tətbiq edilməsində maraqlı olan səhmdarlar arasında getdikcə artacaq”- deyə T. Kazımov fikrini yekunlaşdırmışdır.
ADA Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları və Mühəndislik fakültəsinin dekanı Dr. Araz Yusubov qeyd etmişdir ki, PAŞA Bank ADA Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları və Mühəndislik fakültəsinin tərəfdaşıdır, eləcə də fakültənin rəhbərliyi altında 2018-ci ildə həyata keçirilən bir sıra tədbirlərin sponsoru qismində çıxış edir. İlin əvvəlindən PAŞA Bank 4-cü beynəlxalq Big Data Day forumu, eləcə də mühəndislik və robototexnika üzrə məktəblər-arası yarışın keçirilməsinə də dəstək göstərmişdir. Bu tərəfdaşlıq gənc mütəxəssislər üçün yeni fürsətlər yaratmaq baxımından da əlamətdardır”, - deyə A. Yusubov vurğulamışdır.