2020-də "zəif avro" gözləyirlər
"Wall Street"də gedərək artan güclü avro gözləntisinə qarşı alqoritmik treyderlər gələn il avrodakı zəif gedişatın davam edəcəyini gözləyirlər.
Güclü avroya dair bütün proqnozlara qarşı bəzi alqoritmik treyderlər bu mövzuda həmfikir deyil.
"Marja" xəbər verir ki, 5.5 milyard dollarlıq hedc fondu "Transtrend BV" və alqoritmik əməliyyatçı "AlphaSimplex" alış/satış siqnallarının (bu il məşhur olan) avro fyuçerslərində hələ qısa mövqe tərəfində olduğunu qeyd edirlər.
"Wall Street"də isə avroya dair fikir təmkinlidir, ancaq gedərək daha çox yuxarı istiqamətlidir. Bir çox strateq, Avro Bölgəsində iqtisadiyyatın "dibi" görmüş ola biləcəyi fikirinə söykənərək, avronun gələn il dollar, İsveçrə Frankı qarşısında güclənməsini və Yapon yeni qarşısında sabitliyini qorumasını gözləyir.
Ancaq pul vahidlərində yuxarı ya da aşağı istiqamətli mövqe almaq üçün valyuta cütlüklərini analiz edən bu iki fond hələlik avroda zəifliyin davam edəcəyini bildirirlər.
"AlphaSimplex"in icraçı direktoru Alex Healy, "Bizim trend modellərimizə görə, avroda ən uyğun pozisiya qısa mövqe almaqdır. Avro fondun Noyabrdakı tək başına ən qazanclı valyuta alış/satışı idi" deyib.