InvestAZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri bu həftə üzrə dünya maliyyə bazarlarında son vəziyyət və qısa müddət ərzində gözlənilənlərlə bağlı məlumat verib.EUR
Beynəlxalq valyuta birjalarında EUR/USD məzənnəsi təzyiq altında qalmaqdadır. Texniki təhlilərə əsasən, məzənnə 1.09$-ın altında qaldıqca, 1.07$-a kimi ucuzlaşa bilər.
Bununla yanaşı, cümə axşamı Bakı vaxtı ilə saat 12:00-da Avrozonanın xidmət və sənaye sektorları ilə bağlı açıqlanacaq önəmli fundamental göstəricilər də avro/dollar qiymətinə təsiri baxımından investorların diqqət mərkəzindədir.
GBP/USD məzənnəsi də təzyiqa altındadır. Həm dolların aparıcı valyutalara nisbətən qiymətlərinin bahalaşması, həm də neft qiymətlərində ucuzlaşma funtun qiymətlərinə təzyiq edir.
Beləliklə, məzənnənin gələcək trendi fonunda enerji birjalarında neftin qiyməti və çərşənbə axşamı saat 10:00-da İngiltərənin əmək bazarına dair yayımlanacaq fundamental göstəricilər önəmli rol oynayacaqdır.
USD/TRY məzənnəsi çərşənbə günü saat 15:00-da TCMB tərəfindən açıqlanacaq faiz qərarı öncəsi, 2018-ci ilin sentyabr ayından etibarən ən yüksək səviyyələrində -6.83TL-nin üzərində dalğalanmaqdadır.
Qeyd etmək lazımdır ki, Türkiyədə xarici investisiyaların azalması və nəticədə inflyasiyanın yenidən artması riskləri, lirəyə təzyiqlərin daha artmasına səbəb olur.
Enerji birjalarında dayanıqlı neft qiymətlərinin təmin edilməsi istiqamətində neft ölkələri tədbirlərinin məhdud təsiri, Avropanın Brent markalı neftinin bir barel qiymətinin 27$-a kimi ucuzlaşmasına səbəb olur. Qiymət sözügedən səviyyənin altında qalarsa, 22$-a kimi dəyər itirə bilər.
Çərşənbə günü Bakı vaxtı ilə saat 18:30-da yayımlanacaq ABŞ-ın neft və benzin ehtiyatlarına dair önəmli fundamental göstəricilər də böyük maraqla izlənilir.
Əlvan metallar birjalarında qızılın bir unsiya üzrə qiymətində ucuzlaşma müşahidə edilir. Təhlillərə əsasən, qiymət 1672$-ın (53.8 $/qram) qırılması ilə 1647 (53 $/qram) və 1625$-a (52.3 $/qram) kimi ucuzlaşa bilər.