Koronavirusun Azərbaycan iqtisadiyyatına vurduğu gündəlik ziyanın məbləği açıqlandı
"Gündəlik itkilərin məbləği 120-150 milyon manat qiymətləndirilə bilər”"Karantin rejiminin tətbiqi ilə əlaqədar olaraq hər gün Azərbaycan iqtisadiyyatına 120 -150 milyon manat civarında ziyan dəyir".
Marja-nın məlumatına görə, bunu keçirilən brifinqdə İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bildiriib.
“Koronavirusun yayılmasının qarşısını almaq üçün karantin rejiminin tətbiqi ilə əlaqədar olaraq biznesin fəaliyyətini dayandırması nəticəsində yaranan itiklər üzrə hesablamalar var. Kifayət qədər böyük məbləğlərdən biz danışırıq. Qeyri - formal iqtisadiyyatı hesablamaq çətindir. Amma yenə müəyyən yanaşmalar var. Biz hesab edirik ki, gündəlik itkilərin məbləği 120-150 milyon manat civarında qiymətləndirilə bilər”,- nazir deyib.
24 mart 2020-ci il saat 00:00-dan etibarən Azərbaycanda xüsusi karantin rejimi tətbiq edilir. Gündəlik ziyanın 120-150 milyon manat civarında olduğunu qəbul etsək, ötən 1 ayda Azərbaycana ən azı 3,7 - 4,7 milyard manat civarında ziyan dəyib. Karnatin rejimi Mayın 4-dək davam edəcək.