Azərbaycan ilə İtaliya investisiya təkliflərini nəzərdən keçirib
Dövlət başçısının cari ilin fevral ayında İtaliya səfəri zamanı qarşıya qoyulmuş hədəflərin, imzalanmış sənədlərin icra vəziyyətinin müzakirəsi məqsədilə Azərbaycan və İtaliya arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökümətlərarası Komissiyanın həmsədrləri, Energetika naziri Pərviz Şahbazov və İtaliyanın Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Dövlət katibi Manlio Di Stefanonun iştirakı ilə videokonfrans keçirilib.
Nazirliyin yaydığı məlumata görə, videokonfransda Azərbaycanın Xarici İşlər, İqtisadiyyat nazirlikləri, SOCAR, “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun, İtaliya tərəfdən isə Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyi və bir neçə şirkətin nümayəndələri də iştirak edib.
Görüşdə iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi, o cümlədən investisiya əməkdaşlığının genişləndirilməsi məqsədilə təkliflər nəzərdən keçirilib. Səfər çərçivəsində “Ansaldo Energia”, “Snam S.p.A”, Cassa Depositi Prestiti SpA, “Leonardo, “IMA” şirkətiləri, İtaliya Ticarət Agentliyi (ICE) və “Simest” ilə imzalanmış əməkdaşlıq sənədlərindən irəli gələn məsələlər müzakirə edilib. Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC ilə CDP, SACE, “Simest” şirkətləri arasında işlərin sürətləndirilməsi tövsiyə edilib. “Azərbaycan Respublikası ilə İtaliya Respublikası arasında qarşılıqlı sərmayələrin qorunması və təşviqi haqqında Saziş” və “Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyi ilə İtaliyanın Guardia di Finanza arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu” layihələrinin qısa vaxtda razılaşdırılmasının vacibliyi qeyd olunub.