SOCAR-ın vergi öhdəlikləri azaldılır
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti tərəfindən 1 milyard 240 milyon manat məbləğində dövlət büdcəsinə dürüstləşdirilmiş vergi öhdəlikləri 2020-ci ilin təsdiq edilmiş proqnozundan 210,0 milyon manat və ya 14,5% azdır.
Bu barədə “Azərbaycan Respublikasının 2020-ci il dövlət büdcəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişikliklər edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasınını Qanun layihəsinə istinadən xəbər verir.
Bildirilir ki, azalmanın səbəbi xam neftin ixrac qiymətinin təsdiq edilmiş dövlət büdcəsi üçün nəzərdə tutulduğu qiymətdən 20,0 ABŞ dolları az götürülməsi, OPEK+ sazişi üzrə hasilat həcmlərinin azalması, habelə koronavirus (COVİD19) pandemiyası ilə əlaqədar ölkə daxilində neft məhsullarına tələbatın azalması ilə bağlıdır.
Hasilatın Pay Bölgüsü sazişlərindən mənfəət vergisi cari ilin 6 ayı üzrə daxilolmalar da nəzərə alınmaqla 550,0 milyon manat proqnozlaşdırılır ki, bu da təsdiq edilmiş proqnozdan 180,0 milyon manat və ya 24,7% azdır. Azalmanın səbəbi xam neftin ixrac qiymətinin təsdiq edilmiş göstəricilərdən 20 ABŞ dolları az götürülməsi və OPEK+ sazişi üzrə hasilat həcmlərinin azalması ilə əlaqədardır.
Qeyd edək ki, dürüstləşdirilmiş dövlət büdcəsinin gəlirləri təsdiq olunmuş göstəriciyə nisbətən 10,5 milyon manat azalaraq 24 milyard 124 milyon manat, dövlət büdcəsinin xərcləri 597,5 milyon manat artırılaraq 27 milyard 492,2 milyon manat, dövlət büdcəsinin kəsiri isə 608,0 milyon manat artırılaraq 3 milyard 368,2 milyon manat təşkil edəcək.