Avrozonada deflyasiya dolların bahalaşmasına səbəb olub
Beynəlxalq valyuta birjalarında Amerika sənayesinə dair fundamental göstəricilərin müsbət açıqlanması və Avrozonada son dörd ildə ilk dəfə deflyasiyanın başlaması, dolların aparıcı valyutalara nisbətən qiymətlərinin bahalaşmasına səbəb olub. Avrozonada avqustda 0.2%-lik deflyasiyanın müşahidə olunması, Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) siyasətini daha da yumşaldacağı ehtimallarını artırır və nəticədə EUR/USD məzənnəsi də ucuzlaşmağa başlayır.
Təhlillərə əsasən, avro/dollar qiyməti 1.19$-ın altında qalarsa, 1.18$-a kimi ucuzlaşa bilər. Dolların bahalaşması, özünü GBP/USD məzənnəsində də göstərib. 1.35$-da müqavimətlə rastlaşan funt sterlinq, 1.34$-ın altında qaldıqca, 1.33$-a kimi dəyər itirə bilər.
Əlvan metallar bazarlarında qızılın qiymətində də ucuzlaşma başlayıb. 1954$-ın qırılması ilə bir unsiya üzrə qiymət 1923$-a kimi ucuzlaşacağı proqnozlaşdırılır.
Kriptovalyuta birjalarında da Bitkoinin qiymətində ucuzlaşma başlayıb. Beləliklə, BTCUSD məzənnəsinin də son üç gündə bahalaşaraq gəldiyi səviyyələri yenidən qayıtması ehtimal edilir. 11794$-ın qırılması ilə BTC 11216$-a kimi ucuzlaşa bilər.