EUR/USD məzənnəsində bahalaşma müşahidə edilir
Beynəlxalq valyuta birjalarında bu gün Bakı vaxtı ilə saat 15:00-da açıqlanacaq Avropa Mərkəzi Bankının monetar siyasət qərarı öncəsi EUR/USD məzənnəsində bahalaşma müşahidə edilir. İnvestorlar daha çox saat 16:30-da baş tutacaq mətbuat konfransında önəmli açıqlamaları gözləyirlər.
Avrozonada siyasi və iqtisadi risklərin artması, AMB-ni yumşaq monetar siyasətini daha da genişləndirməyə məcbur edə bilər.
Texniki təhlillərə əsasən, avro 1.19$-ın altında qaldıqca, ucuzlaşmaqda davam edəcəyi proqnozlaşdırılır. GBP/USD məzənnəsi də 1.29$-da dəstək görsə də ucuzlaşacağı proqnozlaşdırılır.
Qlobal risklərin artması, əlvan metallar bazarlarında qızıla olan tələbi yenidən artmasına səbəb olub. Lakin dollarda müşahidə edilən bahalaşma, qızılda ucuzlaşmanı məhdudlaşdırır. Beləliklə, bir unsiya üzrə qiymət 1960$-ın altında qaldıqca, yenidən ucuzlaşa bilər. Yüksək volatillik nəzərə alınaraq, eniş proqnozları üçün 1934$ dəstək səviyyəsinin qırılması da önəmli hesab edilir.
AMB-nin açıqlamalarından əlavə, bu gün Bakı vaxtı ilə saat 16:30-da yayımlanacaq ABŞ-da işsizlik müavinətlərinə dair göstərici də böyük maraqla gözlənilməkdədir.