"İyuldan bəri gələn məlumatlar yaxşılaşmaya işarə edir"
Avropa Mərkəz Bankının (AMB) sədri Christine Lagarde, bankın Sentyabr ayı yığıncağının ardından mətbuat konfransında çıxış edib.
Marja xəbər verir ki, "İyuldan bu yana gələn məlumatlar yaxşılaşmaya işarə edir" deyən Lagarde, yaxşılaşmanın əvvəlki proqnozlara paralel bir şəkildə reallaşdığını söyləyib.
1.35 trilyon avro məbləğindəki pandemiya istiqraz alışı proqramının davam edəcəyini söyləyən Lagarde, tələb tərəfində əhəmiyyətli bir yaxşılaşmanın müşahidə edildiyini ifadə edib.
Lagarde, AMB-nin inflyasiya üzərində avronun təsirini diqqətdə saxlayacağını bildirib.
Xəbər verdiyimiz kimi, Avropa Mərkəzi Bankı (AMB) bu gün keçirdiyi toplantısında faiz dərəcələrində dəyişikliyə getmədi. Bank, pul siyasəti faizini 0%-də, maliyyələşmə faizini 0.25%-də, depozit faizini də mənfi 0.5%-də saxlayıb.
AMB, pandemiya istiqraz alışı proqramında da dəyişikliyə getmədi. AMB, iki əvvəlki yığıncaqda Pandemiya dövründə Təcili Satınalma Proqramını (PEPP) 600 milyard avro artırmış və proqramı 1.35 trilyon avroya yüksəlmişdi.
AMB, Avro Bölgəsində bu ilə dair iqtisadi geriləmə proqnozunu 8.7%-dən 8%-ə, 2021-ci il üçün iqtisadi artım proqnozunu isə 5.2%-dən 5%-ə endirib.