Avronun qiymətində bahalaşma başlayıb
Beynəlxalq valyuta birjalarında avronun qiymətində bahalaşma başlayıb. Bunun əsas səbəbi isə Avrozonada yenidən inflyasiyanın arta biləcəyinin proqnozlaşdırıılmasıdır.
Eyni zamanda, cümə axşamı Amerika iqtisadiyyatına dair fundamental göstəricilərin də zəif dərc edilməsi, sözügedən tendensiyaya dəstək olmaqdadır. Avronun bahalaşması ilə yanaşı, GBP/USD məzənnəsində də bahalaşma müşahidə edilir.
Beləliklə, foreks bazarlarında dolların ucuzlaşması və FED-in yumşaq monetar siyasətini daha da genişləndirə biləcəyinə dair açıqlamaları, əlvan metallar bazarlarında qızılın bir unsiya üzrə qiymətinin də dəstək görməsinə səbəb olur.
Təhlillərə əsasən, avro 1.19$ önəmli müqavimət səviyyəsini qıra bilər. Funtun 1.30$ müqavimət səviyyəsini qırması önəmli olacaqdır. Qızılın qiyməti isə 1960$-ın üzərində möhkəmlənərsə, 1974$-a kimi bahalaşa bilər.
Bu gün Bakı vaxtı ilə saat 10:00-da İngiltərədən pərakəndə satış dövriyyəsi və Almaniyadan istehsal inflyasiyası ilə bağlı göstəricilər investorların diqqət mərkəzində olacaqdır.