ÜST: Kovid-19 heyvandan insana keçib
Dünyada koronavirusa yoluxanlar 106,7 milyon nəfəri, ölənlərin sayı 2,33 milyon nəfəri aşıb, 138 milyondan çox doza peyvənd tətbiq oluub.
Marja xəbər verir ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının ()ÜST rəhbərliyi ilə, Kovid-19 virusunun ilk dəfə ortaya çıxdığı Çinin Vuhan şəhərində aparılan araşdırmalar nəticəsində virusun bir heyvandan ya da dondurulmuş bir vəhşi həyat məhsulundan insana yoluxduğu ehtimalının güclü olduğu, bir laboratoriyadakı sızıntıdan qaynaqlanması ehtimalının isə "çox qeyri-mümkün" olduğu bildirilib.
ÜTT-nin Qida Təhlükəsizliyi və Heyvan Xəstəlikləri Mütəxəssisi Peter Ben Embarek, Kovid-19-un heyvanlardan insanlara keçmə ehtimalının yüksək bir ehtimal olduğunu bildirib.
Kovid-19-un mənşələrini araşdırmaq üçün Vuhandakı araşdırmaları qiymətləndirən Danimarkalı mütəxəssis Embarek, virusun Çindəki bir laboratoriyadan sızması ehtimalının olmadığını qeyd edib.
Embarek, virusun, dondurulmuş qida və məhsul ticarəti yolu ilə yayılmasının da ehtimallar arasında olduğunu əlavə edib.