Daha 2 şirkət Yüksək Texnologiyalar Parklarının rezidenti olub
Yüksək texnologiyalar sahəsində fəaliyyət göstərən 2 şirkət Pirallahı və Mingəçevir Yüksək Texnologiyalar Parklarına rezidentliyə qəbul olunduAzərbaycanda yüksək texnologiyalar sahəsində fəaliyyət göstərən daha 2 şirkət İnnovasiyalar Agentliyinin Pirallahı və Mingəçevir Yüksək Texnologiyalar Parklarına rezidentliyə qeydiyyata alınıb.
İnnovasiyalar Agentliyindən Marja-ya daxil olmuş məlumatda bildirilir ki, “GoldenPay” ASC-nin “Hesab Shop” layihəsinə Pirallahı Yüksək Texnologiyalar Parkında, “Kibrit Tech” MMC-nin “İqlime” layihəsinə isə Mingəçevir Yüksək Texnologiyalar Parkında rezident statusu verilib. Hər iki layihəyə İnnovasiyalar Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Tural Kərimli tərəfindən qeydiyyat şəhadətnamələri təqdim olunub.
Pirallahı Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti “Hesab Shop” layihəsi - onlayn ticarət sahəsində kiçik, orta və böyük şirkətlər üçün internet üzərindən yeni satış kanalına imkan yaradan elektron ticarət platformasıdır. Azərbaycanın ilk və ən böyük onlayn ödəniş platforması hesab.az ölkə bazarında keyfiyyətli və peşəkar onlayn ticarət platformasını açır və böyük bazar payına sahib olmağı hədəfləyir.
Mingəçevir Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti “İqlime” şirkəti əsasən kənd təsərrüfatı sahəsində örtülü torpaqların, istixanaların temperaturunu və rütubətini ölçən və nəzarət edən cihaz istehsal edir. Layihənin əsas məqsədi ölkənin kənd təsərrüfatının texniki inkişafına xidmət etmək, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsal həcmininin artırılmasına təkan vermək və istixana sahiblərinin işini asanlaşdırmaqdır.
İnnovasiyalar Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Tural Kərimli jurnalistlərə verdiyi müsahibəsində yaxın zamanlarda İnnovasiyalar Agentliyinin və rezidentlərin birgə maliyyələşməsi əsasında 3 yeni istehsal sahələrinin tikintisinə başlanacağını açıqlayıb. T. Kərimli həmçinin ölkədə “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyalarına dair Agentliyin həyata keçirdiyi işlərdən bəhs edib.
Eyni zamanda innovasiyalar sahəsinin mütəxəssisi Nicat Abdulla Azərbaycanda istehsal olunan işıq şüası ilə işləyən ridar sistemləri və uçan aparatlar barədə ətraflı məlumat verib.
Qeyd edək ki, İnnovasiyalar Agentliyinin tabeliyindəki Pirallahı və Mingəçevir Yüksək Texnologiyalar Parklarında rezidentlik statusunu almaqla bağlı bir sıra innovativ şirkətlərdən müraciətlər qəbul olunur.