“Carmat” şirkəti tərəfindən süni ürək hazırlanıb
Ürək xəstəliyi dünyada geniş yayılmış ölüm səbəbidir, inkişaf etmiş ölkələrdə, təxminən, hər beş nəfərdən biri bütün həyatı boyu ürək çatışmazlığından əziyyət çəkir. Bu barədə “Belta.by” saytı məlumat yayıb. Bildirilir ki, Fransanın “Carmat” şirkəti tərəfindən süni ürək hazırlanıb.
Şirkətin baş direktoru Stefan Piat deyib: “Süni ürək formasına görə insan ürəyinə oxşayır, çəkisi 4 kiloqramdır. Hər 4 saatdan bir enerji ilə doldurulması tələb olunan iki akkumulyator bloku ilə işləyir. Datçiklər qan təzyiqini müəyyənləşdirir və bunun nəticəsində alqoritm real vaxt rejimində qan axınına nəzarət edir. “Süni ürək insan ürəyi kimi işləyir, pasiyent hərəkət etdikdə qan axını artır, əksinə, pasiyent istirahət etdikdə qan axını sabit olur və azalır”.
Xəstənin qanı ilə təmasda olan detallar yan təsirlərlə bağlı riski azaltmaq üçün insan bədəninə uyğun materialdan hazırlanıb. Cərrahi implantasiyadan sonra qurğu heç bir baxım tələb etmir. Hazırda süni ürək üzərində keçirilən sınaqda 19 pasiyent iştirak edir.