Novavax-ın koronavirus peyvəndi 90% təsirli oldu
ABŞ-ın peyvənd istehsalçısı Novavax inkişaf etdirdiyi Covid-19 peyvəndinin 90% təsirli olduğunu açıqladıABŞ-ın peyvənd istehsalçısı Novavax şirkətinin inkişaf etdirdiyi yeni növ koronavirus peyvəndi, ABŞ və Meksikada aparılan üçüncü mərhələ klinika sınaqlarda virusa qarşı 90% immunitet təmin edib.
Marja xəbər verir ki, şirkət, ABŞ və Meksikada yaşı 18-dən yuxarı olan təxminən 30 min könüllü üzərində davam etdirilən sınağın ilkin nəticələrini açıqlayıb.
Virusa 90% müvəffəqiyyət təmin edən peyvəndin ciddi yan təsirinin olmadığı bildirilib. Peyvəndə "NVX-CoV2373" adı verilib.
Maryland ştatında fəaliyyət göstərən şirkət, sentyabrdan etibarən ayda 100 milyon doza Covid-19 peyvəndi istehsal etməyi hədəfləyir.
Şirkətin istehsal edəcəyi peyvəndlərin Kovid-19 Peyvəndlərin Qlobal Əldə edilməsi Proqramı (COVAX) vasitəsilə ehtiyac vəziyyətindəki ölkələrə çatdırılması nəzərdə tutulur.