Yeni “antitel kokteyli” yüzlərlə COVID xəstəsini ölümdən xilas edəcək
9 aylıq tədqiqat və sınaqlar uğurla nəticələnib.Oksford Universitetinin tədqiqatçıları koronavirusdan ölüm riskini kifayət qədər azaldan yeni antitel “kokteyli”nin uğurla sınaqdan çıxdığını təsdiqləyiblər.
Marja xəbər verir ki, Böyük Britaniyada xəstəxanalarda yerləşdirilmiş və ağır vəziyyətdə olan COVID xəstələri ilə əlaqədar RECOVERY proqramı çərçivəsində aparılan tədqiqatlar müsbət nəticələnib. Ötən ilin sentyabrından başlanan sınaqlar nəticəsində ABŞ-ın Regeneron şirkətinin istehsal etdiyi vasitə ən uğurlu olub.
Özündə iki növ monoklonal antiteli - casirivimab and imdevimabı birləşdirən və ABŞ-da REGEN-COV adlanan müalicə üsulu koronavirus infeksiyasının hüceyrələri yoluxdurmaq qabiliyyətini neytrallaşdırır. Nəticədə təbii antitelə malik olmayan ağır xəstələrdə immun sisteminin güclənməsi və bərpa prosesi sürətlənir.
İndiyə qədər 10 minə yaxın şəxsin üzərində aparılan təcrübələr “antitel kokteyli”nin tətbiqi nəticəsində xəstələrdə ölüm risklərinin 24%, adi müalicə metodlarında isə 30% olduğunu göstərir. Bir sıra oxşar müalicə vasitələri içərisində Regeneronun tətbiq etdiyi kokteyl sınaqların bütün mərhələlərindən uğurla çıxmış ilk nümunədir.