Fed faizini dəyişdirmədi, 2023-cü ilin sonuna qədər iki dəfə faiz artıracağını proqnozlaşdırdıABŞ Mərkəzi Bankı (Fed) faiz qərarını açıqladı.
Marja xəbər verir ki, gözlənildiyi kimi Fed İyun ayı yığıncağında faizində dəyişiklik etməyərək 0,0 - 0.25% aralığında saxladı.
Fed ən azı aylıq 120 milyard dollar olan qiymətli kağız alışı proqramını davam etdirəcəyini açıqlayıb.
Ancaq Fed rəsmiləri 2023-cü ilin sonuna qədər faizlərdə iki dəfə artım gözlədiklərinin siqnalını verib.
Fed-in iki günlük yığıncağının ardından yaydığı məlumatda peyvəndləmədə irəliləyişin ABŞ-da Covid-19-un yayılmasını azaltdığı qeyd edilib və "Bu irəliləyiş və güclü siyasət dəstəyi ilə iqtisadi fəaliyyət və məşğulluq göstəriciləri gücləndi" ifadələri işlədilib.
QIZIL VƏ AVRO UCUZLAŞDI, DOLLAR BAHALAŞDI
Fed-in faiz qərarının ardından qızılın unsiyasının qiyməti 1,2% düşərək 1836 dollar səviyyəsinə, Avro/ dollar məzənnəsi isə 0,7% düşərək 1.2041 səviyyəsinə geriləyib (saat 22:20-yə olan məlumat)
ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) sədri Jerome Powell, Fed-in faiz qərarın ardından keçirdiyi mətbuat konfransında, "İqtisadi aktivlik və məşğulluq göstəriciləri yaxşılaşdı" deyib.