Çin Marsda kosmik baza tikəcək
Dünyanın ikinci ən böyük iqtisadiyyatı 2033-cü ildən Qırmızı Planetə müntəzəm “insanlı” missiyalar göndərir.Çin qlobal kosmik yarışda geri qalmamaq üçün 2033-cü ildən Mars planetinə içində insan olan kosmik gəmilər göndərəcək.
Marja xəbər verir ki, Çinin Qlobal Kosmik Raket Akademiyasının rəhbəri Wang Xiaouyin bu barədə ilk dəfə açıqlama verib.
Plana görə, Marsın səthinə ilk öncə robotlar enərək, orda Çinin kosmik bazası üçün yer seçəcəklər. Bazanın inşasından sonra Çin öz astronavtlarını müntəzəm şəkildə ən sirli planetlərdən birinə göndərəcək. Missiyalar 2033, 2035, 2037, 2041 və 2043-cü illərdə həyata keçiriləcək.
Xatırldaq ki, Çin bu ilin may ayında özünün robotu Zhurong-u Marsın səthinə endirərək və ordan fotoşəkillər əldə edərək, ABŞ-dan sonra bunu bacaran ikinci dövlət olub. Sovet İttifaqı 1971-ci ildə Qırmızı Planetə Marsoxod göndərmiş, lakin cihazla əlaqə Marsa qədəm basdıqdan bir neçə saniyə sonra tam kəsilmişdi.