Qanda şəkərin miqdarını ağrısız təyin etmə üsulu - dünyada bir ilk!
Bundan sonra barmağınızı tez-tez deşməyə ehtiyac qalmayacaq..Avstraliya alimləri şəkərli diabet xəstələri üçün qandakı şəkərin miqdarını ağrısız təyin edən yeni test hazırlayıb.
Marja xəbər verir ki, dünyada ilk olan bu üsulda ənənəvi şəkildə olduğu kimi, xəstələr tez-tez iynə ilə barmaqlarını deşməli olmayacaqlar. Yeni üsul qanda şəkərin miqdarını tüpürcək vasitəsilə təyin etməyə imkan verir.
Hazırda şəkərli diabet xəstələri qanda şəkərin miqdarına nəzarət etmək üçün daha çox yayılmış üsuldan istifadə edir - barmaqlarını kiçik iynə vasitəsilə deşirlər və qan damcısını test zolağının üzərinə qoyaraq, nəticəni əldə edirlər. Bu isə müəyyən qədər ağrılı prosedur olaraq, bir çox xəstələrdə diskomfort yaradır. Yeni üsul isə şəkərli diabetdən əziyyət çəklən insanlar üçün rahatlıq təmin edəcək.
Sınaqları aparan Avstraliyanın Nyukasl Universitetinin elmi heyəti artıq hökumətdən 4,7 milyon dollarlıq maliyyələşmə də əldə edə bilib. Yeni üsul özünü sınaqlarda tam doğrultsa, test dəstələrinin istehsalı üçün müəssisə qurulacaq. Artıq Harvard Universiteti ilə birgə COVID-19 və digər xəstəliklərin də eyni üsulla təyin edilməsinə dair sınaq çalışmalarına başlanılıb.