Aqrar Sığorta Fondu və “Azərsun Holdinq” aqrar sığorta barədə müzakirə aparıblar
İyulun 9-da Aqrar Sığorta Fondu və ölkənin ən böyük aqrar sənaye qruplarından olan “Azərsun Holdinq” şirkətinin rəhbərliyi arasında görüş keçirilib.
Aqrar Sığorta Fondunun idarə heyətinin sədri Fuad Sadıqovla “Azərsun Holdinq”in prezidenti Abdolbarı Gozalın görüşündə Azərbaycanda tətbiq edilən dövlət dəstəkli aqrar sığorta mexanizmi, aqrar sığortanın tətbiqinin əhəmiyyəti və onunla bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Eləcə də, görüşdə müzakirə edilən məsələlərdən biri əkinlərin quraqlıq risklərindən sığortası imkanları ilə bağlı olub.
Aqrar sahədə risklərin minimuma endirilməsi məqsədilə, kənd təsərrüfatı və əkinçiliklə məşğul olan şəxslərin suvarma zamanı daha qənaətcil üsullar və avadanlıqlardan istifadə etməsinin zəruriliyi vurğulanıb.
Həmçinin görüşdə aqrar sığorta sahəsində əhalinin və fermerlərin maarifləndirilməsi məsələləri diqqət mərkəzində olub.
Ölkənin qeyri-neft sektorunun aparıcı şirkətlərindən olan “Azərsun Holdinq” və Aqrar Sığorta Fondu arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və mütəmadi olaraq Azərbaycanda aqrar sığortanın təbliğ edilməsi istiqamətində görüşlərin təşkil edilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Yaxın vaxtlarda aqrar sığortanın əhatə etdiyi risklərin və sığortalanan məhsulların dairəsinin genişlənəcəyi, ətlik mal-qara, qoyun və keçi təsərrüfatlarının da sığortalanacağı, sığortalanan bitkilərin siyahısınin isə indiki 14-dən 40-a qaldırılacağı gözlənilir.