ABŞ-da məşğulluq zəif artıb - 9 AYIN ƏN AŞAĞI ARTIMI
ABŞ-da Sentyabr ayına dair kəmnd təsərrüfatı sektoru xaric məşğulluq məlumatları açıqlandı. Məlumatlar Sentyabrda yaradılan 194 min məşğulluğun 9 ayın ən aşağı məşğulluq artımı olduğunu göstərib. Bloomberg-in sorgusuna görə, iqtisadçılar məşğulluğun 500 min artdığını nəzərdə tuturdular.ABŞ-da Sentyabr ayına dair kənd təsərrüfatı xaric məşğulluq məlumatları açıqlanıb.
Məlumata görə, ABŞ-da kənd təsərrüfatı sektoru xaric məşğulluq Sentyabr ayında 194 min artıb.
İqtisadçıların proqnozu Sentyabrda məşğulluq artımının 500 min olacağı istiqamətində idi.
Avqust ayında 235 min olaraq açıqlanan məşğulluq artımı isə 366 minə revizə edilib.
Ölkədə işsizlik nisbəti Sentyabrda 4,8% təşkil edib. Bu məlumata dair proqnoz 5,1% idi.
Orta saatlıq maaş Sentyabr ayında aylıq müqayisədə 0,4%-lik proqnoza qarşı 0,6% artıb. Orta saatlıq maaş illik müqayisədə 4,6% artıb, proqnoz da 4,6% artım olacağı istiqamətində idi.
Fed-in qiymətli kağız alışını azaltması təqvimi üçün fokuslandığı əsas məlumat məşğulluqdur. Fed sədri Jerome Powell bildirib ki, məşğulluq stabil artmaqda davam edərsə Fed qiymətli kağız (istiqraz) alışlarını azaltmağa bu il başlaya bilər. Qiymətli kağız alışlarının azaldılması və ABŞ-da faizlərin yüksəlməsi inkişaf edən ölkə pul vahidləri üzərində təzyiqin artmasına səbəb ola bilər.